Kokios galimybės Lietuvoje įsigyti karinės technikos? Kiek kainuoja aprūpinti nedidelę kariuomenę? Atsakymai į šiuos klausimus yra paprastesni, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Baltarusija išparduoda nereikalingą valstybinį turtą. Tame tarpe daugybę milicijos, greitosios pagalbos ir kitų automobilių, kurių važiuojančių kainos prasideda nuo 1000 Lt, Nevažiuojančių galima įsigyti ir dar pigiau. Tačiau, panagrinėjus parduodamo turto sąrašus, galima rasti ir karinės technikos. Po SSSR griūties, Baltarusijoje liko didžiuliai kiekiai nepanudotos sovietinės karinės technikos. Dauguma yra iš rezervų, todėl visiškai nenaudota. Kataloge rašoma, kad nusidėvėjimas yra 30%. Tai reiškia, kad automobilis visiškai nevažinėtas, stovėjo garaže su išleistu tepalu ir aušinimo skysčiu. Vidutiškai karinis sunkvežimis ZIL kainuoja ~3000-20000 lt. Paprastų sunkvžimių ten yra į valias, keli tūkstančiai. Tačiau mano dėmėsį atkreipė ne patys automobiliai, o tai kas yra jų viduje. Jie parduodami su visa funkcionuojančia įranga. Aš net nekalbu apie duonos kepimo cechą ant ratų, kilnojamą virtuvėlę, medicininį šaldytuvą, kompresorių ar generatorių. Aš kalbu apie didžiulę dyzelinę elektrinę, apie tankų remonto dirbtuves, apie cheminę laboratoriją. Ir kainos nėra kosminės. Pvz.: remonto dirbtuvės ant automobilio ZIL bazės kainuoja 6800 lt, panašiai tiek kainuoja ir cheminė laboratorija. Dyzelinis, geležinkelio vagono dydžio generatorius kainuoja kie brangiau, apie 30 tūkst. litų. Brangiausia transporto priemonė – 97 tūkst. litų kainuojantis vilkikas skirtas gabenti branduolines raketas. Taip! Ten galima įsigyti ir tokį dalyką.
Kataloge išsirinkus pageidaujamą įsigyti turtą, reikia raštu kreiptis į aptarnaujančią organizaciją. Bus išduotas leidimas aplankyti karinę dalį, kurioje turtas saugomas. Su tuo leidimu galima laisvai apžiūrėti karinio dalinio teritorijoje esančias dominančias prekes. Galima fotografuoti. Įdomu kaip apsisaugo, kad galimas pirkėjas neapžiūrėtų ir nepafotografuotų kažko daugiau? Tai yra reali galimybė teisėtai pabūti baltarusiškame kariniame dalinyje.
O dabar įdomioji dalis. Visa tai yra priskiriama starteginės arba dvigubos paskirties prekėms, kurių aprašymas yra Lietuvos vyriausybės patvirtintam „Karinės įrangos sąraše“. Taigi, norint jas įvežti į Lietuvą, reikia, kad jos neturėtų tame sąraše išvardytų požymių. Neturėtų ginklam tvirtinti reikalingų kronšteinų, neturėtų šarvų, neturėtų iš kabinos valdomo padangų slegio palaikymo sistemos ir kt. Praktiškai daugelis ten esančios technikos atitinka arba nesunkiai galima perdaryti, kad atitiktų šiuos reikalavimus. Ir vualia! Viską galima gabenti į Lietuvą. Tiesa, dar reiktų sumokėti 10% muitą ir 21% PVM. Skambinau į Baltarusiją, sakė, kad užsienio piliečiams yra vienintelis apribojimas – pirkti ne mažiau, kaip už 4000 USD. Ir viskas. Gali sėst ir važiuot namo.
Tarp kitko, kataloge galima rasti ir kitokios įrangos. Pvz., aviacijai skirtų radijo stotelių, aukštimačių, šifravimo mašinų, drabužių, parašiutų, medicininės įrangos, naktinio matymo prietaisai ir kitokio karinio gėrio, kurio šiame straipsnyje nenagrinėjau. Bet ten tikrai yra visko daug. Labai daug. Katalogas yra čia: http://bsk.by/
Žemiau yra diiiidžiulė nuotraukų galerija. Atrinkau daug, man labiausiai patikusių objektų 🙂
Vikšrinė amfibija praverstų ir man 🙂 Išnuomoti galima Lietuvos priešgaisrinei tarnybai Šilutės skyriuj