Pačiame Kauno centre, parke prie prekybos centro Akropolis stovi buvusi karo ligoninė. Ši teritorija visais laikais priklausė kariškiams. Dabar ją kontroliuoja Krašto gynybos ministerija. Dalyje teritorijos įsikūrus karo medicinos tarnyba, kur būsimi kariai tikrinami dėl sveikatos būklės atitikimo tarnybai. Kelis pastatus kontroliuoja Karo muziejus. Būtent toje dalyje ir apsilankiau.
Man irgi teko prieš porą metų vesti čia ekskursijas, buvo šposas: vedu grupę, pasakoju, o iš vieno kambario atbėga ekskursijos nuklydėlis ir sako man tyliau: ten gale koridoriaus kažkokie karstai uždengti (žinojau, kad už sienos yra koplyčia, kurioje nuo seno, jei kas pasimiršta toje ligoninėje, tai ten būna pašarvotas). Sakau: seni ar nauji karstai? Sako: atrodo kaip nauji. Pagalvojau oba, gal rimtai kažką vietoje koplyčios atnešė čia laikinai – kur vėsu ir tamsu… Bet paskui pasitaikius progai nuvariau pats pažiūrėti. Kadangi žinojau, kad Karo ligoninės senasis pastatas dabar yra Karo muziejaus restauracijos dirbtuvės, o Karo muziejus yra vienas iš kelių D. ir G. karstų porų saugotojų, pamatęs agroplėvele uždengtus karstus su įdubimais ties galvomis, iškart supratau, kokie tai karstai, nereikėjo nei atidenginėti.
Su D. ir G. palaikais yra susiję 3 poros karstų: ąžuoliniai juodi karstai su metalo karstais viduje (saugomi Lietuvos aviacijos muziejuje; kai dirbau ten, teko matyti visus keturis). Ąžuoliniai karstai yra ekspozicijoje, o metaliniai – fonduose. Šiuose karstuose lakūnų kūnai buvo pargabenti iš katastrofos vietos į Lietuvą. Pagal tarptautinius reglamentus, iš vienos šalies į kitą kūnai gabenami metaliniuose (užlituotuose karstuose), tik tiek, kad juos parskraidinus, iškart vyko laidotuvių procesija per visą miestą, tai nenorėta jų nešti metalo karstuose, tai padarė ąžuolinius, į kuriuos įdėjo metalinius, kad gražiau atrodytų. Tai visur kur nuotraukose galite matyti neešamus karstus per miestą, tai čia tie patys.
Antra pora karstų – variniai karstai su langeliais (kurie dabar karo ligoninėj), juose lakūnų mumijos buvo įdėtos po 9 mėn. trukusios balzamacijos ir patalpinti mauzoliejuje Vytauto pr., Ramybės parke. Padaryti su langeliais, kad kaip Leniną, galėtum ateiti ir paamatyti-pagerbti. Bet prasidėjus karui ir okupacijoms, juos paslėpė Medicinos fakulteto rūmuose (A. Mickevičiaus gatvėje, Kaune). Apie 1964 m. šie paslėpti palaikai buvo rasti. Kadangi kūnai jau buvo sunykę, nutarta palaidoti Aukštųjų Šančių karių kapinėse (kur dabar ir ilsisi) trečiuose karstuose.
O kodėl jie karo ligonijėje? Tiesiog, gal juos dabar restauruoja ar planuoja restauruoti, tai atgabenti į restauracijos dirbtuves, arba laikinai saugojami, kol grįš į muziejaus ekspoziciją arba fondus. Karo muziejus buvo restauruojamas ne per seniausiai, tai dar gal ir šiaip ne visi eksponatai grąžinti po pastato remonto į savo vietas
Kokia kaina ir kokie kontaktai?
Ligoninė kol kas neparduodama