Dėmėsio! Objektas yra karinėje teritorijoje. Saugomas. Lankymas draudžiamas ir pavojingas gyvybei.
Pstraze (vok. Pstransse) – miestas vaiduoklis Lenkijos vakaruose, kurio istorija prasidėjo dar 1305 metais. IX amžiaus pradžioje gaisras sunaikino visą miestelį ir 1901 metais vokiečiai atvertė naują, unikalų ir itin slaptą šios teritorijos istorijos puslapį.
Pstraze apylinkėse, 1901 metais, vokiečių kariuomenė pradėjo didžiules statybas ir apleistas pritaikė teritorijas savo reikmėm. Atvedė geležinkelį, pastatė tiltą per upę Bobr, pastatė kelias dešimtis kareivinių, komendantūrą, ligoninę ir daugybę kitų statinių. Miestelį pavadino Pstransse. Likusioje teritorijos dalyje įsirengė didžiulį, įvairios paskirties poligoną.
Pasibaigus antrajam pasauliniam karui, 1945 metais rusai išvijo vokiečius iš Pstraze ir nusprendė šias teritorijas pritaikyti savo reikmėm. Tais pat metais miestas dingo iš visų žemėlapių. Rusai įsikūrė vokiečių statytuose pastatuose, tačiau ten trūko vietos, todėl miestelį praplėtė dar vienu daugiabučių namų kvartalu. Pastarieji pastatai labai skiriasi nuo vokiškųjų. Pastatyti ne iš raudono molio pilnavidurių plytų, o iš gelžbetoninių blokų. Tokie, kaip ir visi kiti tarybiniai daugiabučiai. Visas miestas buvo pavaldus tiesiogiai sovietų sąjungos kariuomenės vadovybei, o lenkų net arti neprileido. Kad būtų lengviau saugoti teritorijas nuo neprašytų svečių, rusai susprogdino tiltą per upę Bobr.
1992 metais, žlugus sovietų sąjungai, miestelis buvo perduotas Lenkijai, jam buvo suteiktas pavadinimas Pstraze (tariama Pstranže) ir tapo miestu vaiduokliu. Didžiausiu Lenkijoje ir vienu didžiausių visoje Europoje.
Buvusį vokiečių, vėliau rusų, karinį poligoną lenkai naudoja savo kariuomenės treniruočių tikslams. Miestas vaiduoklis Pstarze yra Lenkijos kariuomenės poligono ir tankų kavalerijos 10-osios brigados treniruočių teritorijoje. Čia nuolat vyksta pratybos, zuja karinės mašinos ir bėgioja kareiviai. Apleistas miestas yra puiki vieta kareiviams treniruotis mūšiams miesto sąlygomis.
Tyrinėti Pstraze yra sudėtinga ir pavojinga. Teritoriją saugo karinė žandarmerija. Tyrinėjant tenka nuolat slapstytis nuo pravažiuojančių patrulių automobilių ir pasitelkus visas jusles stebėti aplinką, kad nepapult į ugnies pavojų. Pastatai suvarpyti kulkų, viduje galima rasti gilzių. Patekti galima miškais, tačiau patogiausia pėsčiomis per tiltą. Tiesa, automobiliams ir žmonėms skirtas tiltas per upę Bobr sugriautas, tačiau upę galima pereiti per išlikusį geležinkelio tiltą. Tai daryti reikia itin atsargiai ir gerai išžvalgius aplinką, nes dauguma tyrinėtojų patruliams pakliūva būtent ant šio tilto.
Komentarai